Program do planowania produkcji – jak wybrać?

Zarządzanie przedsiębiorstwem nie jest proste niezależnie od branży, w jakiej działa dany podmiot. Salon fryzjerski, piekarnia czy biuro rachunkowe – w każdym z nich trzeba zadbać o sprawy księgowe, odpowiednie zarządzanie pracownikami czy zdobywanie klientów. Kwestia odpowiedniego planowania działań jest szczególnie istotna w przypadku przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym. W tym przypadku, oprócz kwestii „typowych” dla innych rodzajów firm trzeba zadbać także o to, by produkcja była wykonywana w sposób płynny oraz opłacalny, a dostawy materiałów — terminowe. Jedynie dzięki sprawnemu zarządzaniu produkcją możliwy jest rozwój biznesu oraz utrzymanie rentowności na odpowiednim poziomie.

Kiedy kompetencje miękkie i Excel nie wystarczają – program do planowania produkcji

Planowanie produkcji nie jest proste zarówno w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym o międzynarodowej skali działania, jak i mniejszym podmiocie, np. firmie produkującej opakowania przeznaczone na rynek lokalny.

To właśnie dlatego od menedżerów w firmach produkcyjnych wymaga się szeregu kwalifikacji, które umożliwią sprawne zarządzanie. Menedżerowie ci powinni dysponować m.in. umiejętnościami interpersonalnymi oraz solidną wiedzą teoretyczną i praktyczną.

Jednak, aby zadania postawione przed osobą zarządzającą produkcją mogły zostać zrealizowane z sukcesem, nawet najbardziej rozwinięte kompetencje miękkie i menedżerskie oraz znajomość metod planowania produkcji mogą okazać się niewystarczające. Atuty te, same w sobie bardzo cenne, muszą zostać uzupełnione dodatkowo o specjalistyczne oprogramowanie do planowania produkcji.

Dobrym przykładem jest Mozart Produkcja

http://produkcjaprogramy.pl

Program do planowania produkcji w przedsiębiorstwie – co powinien zawierać?

Obecnie można znaleźć na rynku wiele ofert w zakresie oprogramowania dla firm produkcyjnych. Nic w tym dziwnego – biznes XXI w. jest oparty na technologii komputerowej. Ważne jest, by wybór uwzględniał potrzeby danego przedsiębiorstwa, a sam program był łatwy w obsłudze. Podczas wyboru programu do planowania produkcji warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • cena – jest to bardzo ważny aspekt zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które cechuje niski poziom rentowności bądź niewielka skala działania. Warto zastanowić się nad wyborem danego oprogramowania, jeśli roczna opłata za jego użytkowanie wynosi kilka tysięcy złotych. Być może znajdzie się tańszy odpowiednik o podobnych funkcjonalnościach?
  • dostęp do aplikacji mobilnej – dzięki tej opcji możliwy jest dostęp do danych z domu/auta i każdego innego miejsca, gdzie dostępny jest internet. To rozwiązanie może być pomocne w szybkim podejmowaniu decyzji;
  • możliwość śledzenia stanów magazynowych – jest to bardzo istotna opcja z punktu widzenia relacji z kontrahentami. Dostęp do informacji na temat ilości towarów w magazynie pozwala m.in. na prawidłowe planowanie zamówień;
  • łatwość obsługi programu;
  • możliwość wypróbowania bezpłatnej wersji testowej;
  • możliwość eksportu danych do popularnych formatów (np. XLS) w celu ich dalszej analizy.

Oczywiście, powyższe punkty to tylko niektóre z aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru oprogramowania dla firmy produkcyjnej.

Podsumowanie

Dedykowane oprogramowanie komputerowe to dobry sposób na wsparcie procesu planowania produkcji, który jest zadaniem żmudnym i skomplikowanym. Dzięki rozwiązaniom technologicznym wyzwanie to staje się jednak znacznie łatwiejsze, pozwalając menedżerom na usprawnienie funkcjonowania organizacji.