Użytkownik, który wie czego chce

Czy nie zastanawiasz się, dlaczego często uważa się, że klienci nie wiedzą, czego chcą od programistów, analityków, liderów projektów i testerów? Z innej perspektywy, dlaczego prawdą jest, że osoby pracujące w IT zawsze tak robią? Wiesz, czego oczekujesz od klienta? Wydaje się, że jesteśmy bardzo otwarci na takie opinie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mieliśmy kilka spotkań z osobami nietechnicznymi. Ale możesz się zgodzić, że ten jednoosobowy punkt widzenia nie jest całkowicie dokładny. Interakcja między obiema stronami komunikacji poszerza perspektywę.

Kiedy jesteś obok klienta i nie jesteś pewien, do czego próbuje cię zmusić, powinieneś być świadomy jego potrzeb i wierzyć, że bardziej niż prawdopodobne jest, że technologia informacyjna im pomoże. Jeśli klient czegoś nie potrzebował, nie wchodził w interakcje z Tomem. W związku z tym uprzejmie proszę o założenie, że:

  • Użytkownik zawsze wie, czego chce; Wiedzą, że chcą rozwiązać konkretny problem lub osiągnąć określony cel.
  • Użytkownik koncentruje się przede wszystkim na swoich procesach biznesowych, często nie ma wiedzy na temat tego, czego potrzebuje.
  • Dzieje się tak dlatego, że Użytkownik jest ekspertem w swojej dziedzinie działalności gospodarczej, a nie informatycznej.

Jeśli zgodzisz się poświęcić trochę czasu na myślenie w ten sposób, poszukamy narzędzi, które ułatwią Ci pracę z klientami.
Kiedy używasz komputera, czy zastanawiałeś się kiedyś, jak by to było, gdyby nie drgnął przez dzień lub dwa i nagle zdałeś sobie sprawę, że cała twoja wiedza na temat programowania, systemów operacyjnych i sprzętu komputerowego ma związek z naciskaniem przycisków zasilania i resetowania? Gdyby tak było, kiedy wydarzyłoby się coś podobnego?
Uważaj się za przekonanego, że tak jest i powiedz mi, że chciałbyś, abym stworzył aplikację, która będzie Twoim osobistym terminem. Zapisz swoje oczekiwania dotyczące tej aplikacji. Czy jest to łatwe zadanie, czy trudne? Jakie tematy będziecie omawiać z tego neutralnego informatycznie punktu widzenia?

Prawdopodobnie, mów o własnych spostrzeżeniach;

  • Co widzisz w podobnych aplikacjach;
  • co ktoś inny mówi o podobnych aplikacjach;
  • Twoje problemy z terminalami papierowymi; T
  • Twoje obawy związane z przejściem z terminala papierowego na terminal elektroniczny.

Chociaż większość klientów z pewnością będzie znacznie bardziej dogłębna niż to, co pokazałem im w kontakcie z komputerem, to powiedziawszy,

Ta krótka dyskusja pozwoliła spojrzeć na świat przez pryzmat stereotypowego klienta. Jak byś się czuł, gdybyśmy powiedzieli ci, że nie wiesz, czego chcesz? Prawdopodobnie nie zgodzilibyśmy się, że mamy rację, ale już wiesz, czego chcesz: chcesz elektronicznego organizatora i będziesz starał się go zrozumieć najlepiej jak potrafisz.

Przejdźmy teraz do punktu widzenia programistów. Jeśli do wdrożenia podano następujące instrukcje: „Zbuduj terminal elektroniczny”, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego chcieli. Jak wyglądam? Jakie są funkcjonalności? Jak to dokładnie działa? To wszystko w żartach, naprawdę. Potrzebujesz wielu konkretnych i szczegółowych informacji, których klient nie dostarczy, aby zbudować program. Dlaczego? Bo nie wie, czy może. Na tyle, na ile jest w stanie, wyraża swoje oczekiwania.

Prawdopodobnie, mów o własnych spostrzeżeniach; Co widzisz w podobnych aplikacjach; śmiało powiedz, że chciałbyś wiedzieć, czy terminarze powinny być używane na komputerach, laptopach, stołach lub telefonach, jak długo powinny być wyświetlane, ile osób ma do nich dostęp i czy powinny być używane na komputerach, notebookach, telefonach lub tabletach. Odpowiedzi na kilka pytań są z pewnością odpowiednie dla klientów. Czy notatki mają być wypowiadane? Jasne, dziękuję! Jak to zrobić? Zawsze tak! Niektóre zapytania powodują zamieszanie wśród klientów, ponieważ nie są oni świadomi ich znaczenia w całym rozwoju programów. W tej chwili, gdy ludzie nie korzystają z telewizorów, zadawanie pytań jest najlepszym sposobem na poznanie perspektywy innych ludzi, niech ktoś inny mówi o podobnych aplikacjach; Twoje problemy z terminalami papierowymi; oraz Twoje obawy związane z przejściem z terminarz papierowego na terminarz elektroniczny.

Sytuacje, o których piszę, dzieją się każdego dnia. Miliony sfrustrowanych uczestników są nadal obecne na milionowym spotkaniu. Powtarzają się te same pytania: Co on mówi? Dlaczego mnie nie słuchasz? Dlaczego pytasz? Dlaczego w ogóle nic nie rozumie? Kiedy mówisz. Pamiętaj, co najmniej 50% skutecznej komunikacji zależy od Ciebie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uncategorized